• CLIL na matematike v 4.ročníku

•                 Matematika - CLIL - a štvrtáci

S pojmom CLIL sa môžete bližšie oboznámiť na jednej z podstránok v tomto jazykovom okienku.

A ako pracujú s CLIL-om naši štvrtáci?

Niektorí žiaci sa na hodinách matematiky po prvý krát stretli s angličtinou. Pre nich je pňatie tohto jazyka trošku náročnejšie ako pre druhú polovicu triedy, ktorá s anglickým jazykom pracuje už 3. rok. Ale i napriek tomu, vidno snahu a veľkú radosť detí z tejto formy vzdelávania sa, aj keď je to pre ne trošíčku náročnejšie.

Tu názory žiakov na to ako oni vnímajú vyučovanie s CLIL-om, ako ho oni vidia a čo im prináša táto nová forma osvojovania si cudzieho jazyka na inej hodine, nie iba na hodine anglického jazyka.

Peťka: „Mne sa to veľmi páči, pretože sa tu hráme zábavné anglické hry. Vedela som počítať do 100 a teraz už viem do 10 000. Páči sa mi aj to, že angličtinári počítajú po anglicky a nemčinári po nemecky. Je to veľmi zábavné."

Miška: „Mne sa to páči, pretože sa zdokonalím. Rada po anglicky počítam, ale je to dosť ťažké. Má to aj svoje výhody, pretože sa hráme rôzne hry.“

Jakubko: „Mne sa projekt CLIL veľmi páči, lebo sa niektorí nemčinári naučili aj trochu po anglicky a je to veľká zábava a hlavne s dobrou pani učiteľkou akú my máme. Je to fakt náučné.“

Andrejko: „Páčia sa mi anglické hry, ktoré sa hráme. Dozvedel som sa aj niečo nové napr. ako sa povie plus, mínus, krát a delené. Páči sa mi aj keď pani učiteľka diktuje príklady po anglicky.“

Monika: „Mne sa na matematike veľmi páči, keď sa hráme anglické hry. A ešte keď sa zdravíme a počítame po anglicky. Som rada, že aj nemčinári majú snahu sa učiť po anglicky.

Jožko: „Na matematike sa mi páči preto, lebo nám pani učiteľka vraví po anglicky. Mne sa to veľmi páči. Aj preto, lebo sa hráme veľa hier po anglicky. A páči sa mi ešte to, keď sa nás pani učiteľka pýta po anglicky. Mne sa to všetko veľmi páči.“

Sárka: „Páči sa mi to, lebo je to také iné a tým sa stále naučíme niečo nové po anglicky. Učíme sa aj anglické hry.“

Maťko D: „Mne sa páči, keď počítam na tabuľu po anglicky. Aj nemčinárom to ide dobre. Dobre je, keď nám zostane čas, tak sa hráme hocijaké anglické hry.“

Marek: „Angličtina sa mi páči preto, lebo hráme anglické hry a učíme sa väčšie čísla.“

Maťko K: „Páči sa mi, keď sa hráme hry po anglicky. A na matematike sa mi páči, keď hovoríme po anglicky. Keď na tabuli píšeme príklady.“

Tonko: „Páči sa mi to, lebo sa tu hráme aj po anglicky. Je to aj veľmi zaujímavé. Niekedy ani veľmi nerozumiem, čo pani učiteľka hovorí.

Terezka: „No keď rozumiem, tak je to celkom dobre. Ale keď nerozumiem, tak je to zle.

Janka: „Mne sa nepáči, že často nerozumiem. Máme polovicu nemčinárov, ktorí sa s nami učia. Páči sa mi len to jediné, že sa učíme anglické hry.“

Názory žiakov, ktorí sa s angličtinou na hodine stretajú prvý-krát:

Filipko: „Pani učiteľku, ktorá nás učí angličtinu som učil počítať po nemecky a ona mňa učila po anglicky. A aj sa mi to celkom páčilo.“

Nikolka: „Mne sa to niekedy páči, ale niekedy nerozumiem, ale pani učiteľka nám to preloží. Ja som nemčinárka, ale už viem aj nejaké slová po anglicky. Napríklad napočítať do 10. Je to zábava!“

Simonka: „Na matematike sa mi páči, že sa rozprávame po anglicky napr. pochopila som, ako  angličtinári rozprávajú. Naučila som sa tu veľa vecí a ja som nemčinárka a aj polovica triedy.“

Peťko S: „Páči sa mi rozprávanie po anglicky, ale nepáči sa mi počítanie príkladov, pretože nerozumiem po anglicky skoro nič, neviem napísať čísla, keď rátam príklady, lebo ja som nemčinár, ale pani učiteľka nám to preloží.“

Samko: „Na matematike sa niečo naučím, lebo som nemčinár. Veľmi sa mi to páči. Učím sa počítať po anglicky. A učíme sa nové anglické hry.“

Tomáško U: „Celkom sa mi to páči, ale hru po anglicky sa nemôžem hrať, lebo neviem anglicky a to sa mi nepáči. Ináč je to zábava. Po anglicky viem do 12 a pani učiteľka by nás mohla naučiť viac krát,delené a rovná sa. “

Lukáško: „Niekedy sa mi páči ale niekedy nie. Páči sa mi preto,lebo sa aj niečo naučím. Ale matematika je lepšia po slovensky. Lebo neviem po anglicky.“