• OBJAVME DOMA DIVY SVETA

•

Naša škola vypracovala projekt Objavme spolu divy sveta a dajme o nich vedieť.  Projekt bol vyhodnotený ako jeden z najlepších a na jeho podporu sme získali sumu 390 € od mediálno-prezentačnej agentúry PUBLIC RELATIONS Communication House s.r.o. Cieľom  nášho projektu bolo  zaujímavými a atraktívnymi formami priblížiť žiakom i verejnosti hudobný nástroj, ktorý je typický  pre Slovensko, osobitne pre oblasť Podpoľania - fujaru. Na fujaru sme  sa pozreli  z viacerých stránok - hudobnej, literárnej, estetickej, etickej,  výtvarnej i technickej. Fenomén fujary sme implementovali do moderného vyučovacieho procesu nenásilnou, hravou formou a spojili sme   tradičné s moderným. Týmto spôsobom sme podnecovali záujem o tradície nielen u  strednej a staršej generácie, ale hlavne u  našich žiakov a mladých ľudí. V projekte sme podporovali  originálne nápady žiakov, ich kreativitu, komunikačné a prezentačné kompetencie, rozvinuli sme  spoluprácu školy s mnohorakými  mimoškolskými subjektmi , šírili sme  slovenskú ľudovú kultúru v zahraničí, konkrétne v partnerskej škole v Čechách. Projekt prebiehal v mesiacoch október 2010- máj 2011. Výstupom jednotlivých aktivít bola FUJAROVÁ PARÁDA  a     Fujarovo Umelecká  Jemne Akčná  Retro Akcia.

"Objavujeme s PUBLIC RELATIONS Communicatin House                  "

I. FUJAROVÁ PARÁDA sa uskutočnila v Základnej škole v Kriváni dňa 16. marca 2011 pod záštitou PUBLIC RELATIONS Communication House s.r.o.

PROGRAM :

-Otvorenie vernisáže 20 výtvarných návrhov VYCIFRUJ SI FUJARU- originálne návrhy na ornament na krivánsku fujaru

-Krst a predstavenie  ZBORNÍKA  PASTIERSKYCH  PIESNÍ

-Predstavenie a vyhodnotenie žiackych prezentácií FUJARA- SKVOST   SLOVENSKEJ ĽUDOVEJ KULTÚRY

-Otvorenie školského  minimúzea MINULOSŤ V NÁS EŠTE ŽIJE

HOSTIA :

• starosta obce Kriváň p. Imrich Paľko,
        • starosta obce Korytárky p. Ľubomír Straka,
        • riaditeľka Podpolianskeho múzea v Detva p. Renata Babicová,
        • ľudový výrobca fujár p. Peter Remeselník,
        • predseda Zväzu slovenských fujerášov p. Roman Malatinec.
        • II. Fujarovo Umelecká  Jemne Akčná  Retro Akcia sa konala dňa 11. mája 2011 pod záštitou PUBLIC RELATIONS Communication House s.r.o.

PROGRAM :

-Výchovný koncert OČOVÁ , OČOVÁ- originálne ukážky hry na archaických  hudobných  nástrojoch a fujare (p. Anton Budinský)

-Vernisáž moderných koláží a výtvarných návrhov FUJARA A JA

TVORIVÉ DIELNE :

-Výroba fujár a hra na fujare  -p. Peter Remeselník - Kriváň

-Ľudové hudobné nástroje- Literárne a hudobné múzeum Banská  Bystrica a ÚĽUV Banská Bystrica ( p. Žabková, p. Fiľo)

-Škola tanca- ZUŠ Svetozára  Stračinu v Detve (p. Emília Zorvanová a žiačky ZUŠ)

-Črpáky z papiera-  Podpolianske múzeum v Detve(p. Renata Babicová)

-Práca s hlinou- fujeráši z hliny ( p. Mária Sárová,  ZŠ v Kriváni)

-Práca s drevom -pastierske a turistické palice (p. Alena Vranová, ZŠ v Kriváni)

-Práca s plsťou  (p. Želmíra Malatincová,  ZŠ v Kriváni)

- Šperky z prírodných materiálov( p. Zuzana Obuchová, ZŠ v Kriváni)

-Prezentácia ovčiarstva spojená s predajom syrov– (p. Zvara )

- Výrobky z prírodných materiálov (p. uč. I. stupňa)

- Starodávne detské hry (triedne učiteľky ZŠ v Kriváni)

- Prezentácie o fujare (M. Klimová, 7. A, I. Gondová, 8. B, L. Malatincová, 8. A)

Kvalitatívne výsledky projektu :

• Zväčšenie  informovanosti žiakov a verejnosti o fujare ako jedinečnom tradičnom hudobnom nástroji, ktorý je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
        • Zvýšenie tvorivosti, originality, fantázie, fluencie a flexibility žiakov prostredníctvom hudobných, výtvarných, , literárnych a technických aktivít .
        • Získanie praktických zručností v tvorivých dielňach a workshopoch.
        • Zvýšenie  národného povedomia žiakov i verejnosti a zväčšenie záujmu o národné tradície .
        • Udržiavanie a rozvíjanie folklórnych  tradícií  Podpoľania i celého Slovenska.
        • Rozvoj  komunikačných  a prezentačných  kompetencií žiakov.
        • Zdokonalenie sa v práci  s IKT.
        • Rozvoj spolupráce školy a mimoškolských subjektov.
        • Prezentácia  práce žiakov na verejnosti.
        • Šírenie slovenskej ľudovej kultúry aj medzi žiakmi v zahraničí.

Ďakujeme všetkým organizáciám, sponzorom  i nadšencom, ktorí aktívne prispeli k úspešnému priebehu nášho projektu. Naša vďaka patrí tiež mediálno -prezentačnej agentúre PUBLIC RELATIONS Communication House s.r.o. , pod záštitou ktorej sa projekt uskutočnil.