• 19. 4. 2023

VČIELKY PRE ŠKOLY

Naša škola sa zapojila do projektu EDUBEE – Včielky pre školy, cieľom ktorého je zvýšiť povedomie učiteľov a žiakov o opeľovačoch, ich spôsobe života a ochrane. Včely samotárky pomáhajú zlepšiť účinnosť opeľovania a zvyšujú výnosnosť plodov lepšie ako včely medonosné. Použitím včiel samotárok na opeľovanie namiesto včiel medonosných uvidíme vo svojich záhradách podstatne viac ovocia, zeleniny a kvetov. 19. apríla sme slávnostne vložili liaheň do domčeka a budeme  pozorovať liahnutie a život včielok samotárok.

• 18.05.2023

Včielky sa nám vyliahli.

Včielky sa nám vyliahli a čakáme kedy nám samičky začnú klásť vajíčka. Pripravili sme im aj blatovú jamu, aby sme im uľahčili prácu.

• 07. 06.2023

Ako zapĺňajú plasty

Včielky zapĺňajú plásty vajíčkami, k dnešnému dňu ich je zaplnených 36 a stále pribúdajú.

• 18.10.2023

Zazimovanie včielok

Včielky sa aktuálne nachádzajú v stave kedy sa pripravujú na zimovanie. To znamená, že včielky sú plne vyvinuté a pripravujú sa na zimný spánok (hibernáciu). Domček sme zatvorili, aby sme zabezpečili ich prežitie a kvalitný spánok.