• JAZYKOVÉ LABORATÓRIUM

•              Jazykové laboratórium

Realizátorom projektu je : Základná škola v Kriváni

Základná škola v Kriváni je školou, ktorá má 112-ročnú históriu.

V súčasnosti má 236 žiakov a 18 pedagogických pracovníkov.

Do školského obvodu spadajú nasledovné obce: Kriváň, Korytárky, Podkriváň, Bzová.

Žiaci od 1. ročníka postupujú podľa učebného plánu s rozšíreným vyučovaním cudzieho jazyka. V škole sa vyučuje anglický a nemecký jazyk.

Škola disponuje učebňou výpočtovej techniky.

V súčasnosti sa nám podarilo dostať grant na zriadenie novej jazykovej učebne, ktorá je vybavená INTERAKTÍVNOU TABUĽOU, DATA-VIDEO PROJETOROM, učiteľským počítačom a jazykovým softvérom.

ZŠ v Kriváni od 2.9.2008 s podporou MŠ SR a zriaďovateľov OÚ v Kriváni a OÚ v Podkriváni realizuje projekt JAZYKOVÉ LABORATÓRIUM. Škola získala od spomínaných subjektov dotáciu v sume 362 000.-Sk na dobudovanie jazykového laboratória.

Názov projektu jazykového laboratória

"BRÁNA JAZYKOV OTVORENÁ"

Hlavné ciele projektu sú :

* materiálno - technické dobudovanie jazykového laboratória
        podpora nových, inovatívnych metód vo vyučovaní cudzích jazykov

* prehĺbenie a rozvoj jazykových zručností v mimovyučovacom čase
        * vytvoriť pre študentov, žiakov a verejnosť priestor na využívanie knižničného fondu pre samoštúdium a prípravu na vyučovanie

* Materiálno - technické dobudovanie jazykového laboratória

V mesiacoch september a október sa podarilo naše jazykové laboratórium vybaviť novými 17 notebookmi a objednať nový knižný cudzojazyčný fond, ktorý bude k dispozícii pre výuku cudzích jazykov. Učebňu a túto technickú zostavu naviac plánujeme doplniť o HLASOVACIE ZARIADENIE, ktoré by sprostredkovalo vyučujúcemu cudzích jazykov okamžitú spätnú väzbu pri výučbe. Tak by učiteľ mohol efektívne pracovať so žiakmi. Efektivita vyučovania by tým bola zabezpečená na maximálnu možnú mieru. Z grafického výstupu je možné zistiť okamžité výsledky a pokroky každého dieťaťa v priebehu vyučovacej hodiny.

* Podpora nových,inovatívnych metód vo vyučovaní cudzích jazykov

Projektom sa zvýši úroveň vyučovania a vytvoria sa vhodné podmienky pre modernizáciu vyučovacieho procesu (zefektívni sa tak využívanie projektovej, kooperatívnej, problémovej inovatívnej vyučovacej metódy). Nainštalovaním fondu edukačných programov do každého žiackeho notebooku sa začalo s výukou, ktorá dáva učiteľovi a hlavne žiakom  možnosť pracovať so študijnými textami v anglickom a nemeckom jazyku. Žiaci tak majú možnosť vytvárať svoje vlastné projekty a prezentácie, ktoré sa budú postupne zverejňovať na webovej stránke edukačného okna cudzích jazykov.

CLIL ( Content and Language Integrated Learning ) - skratka,ktorá znamená, že žiak sa bude stretávať s cudzím jazykom aj na inom predmete ako je cudzí jazyk. Na našej škole sa začalo s integráciou cudzieho jazyka v predmete MATEMATIKA v 4. ročníku. Cudzí jazyk sa v tomto predmete berie ako NÁSTROJ VZDELÁVANIA a nie ako jeho výsledok.

Žiaci sa učia : 1. myslieť v danom jazyku

2. precvičujú si cudzí jazyk pri výučbe iného predmetu

3. rozvíjajú si ním svoje kompetencie
        * Prehĺbenie a rozvoj jazykových zručností v mimovyučovacom čase

Jazykové laboratórium slúži aj v popoludňajších hodinách a to na rozvoj KRÚŽKOVEJ ČINNOSTI, PRÍPRAVY žiakov na vyučovanie a samoštúdium a na rozvoj ĎALŠÍCH AKTIVÍT ako je komunikácia s anglicky hovoriacimi krajinami ( realizácia projektu spolupráce s krajinami EU prostredníctvom programu skype).