Erasmus +
- Erasmus + (2023) Inovácia metód vo vyučovaní informatiky v kooperácii s ďalšími predmetmi na základnej škole s dôrazom na inklúziu
- Erasmus + (2022) Zlepšenie zručností v anglickom jazyku na mimojazykových hodinách prostredníctvom CLIL metódy formou medzinárodnej spolupráce, v nadväznosti na jazykový kurz pre učiteľov v zahraničí
- Počet návštev: 220
Erasmus + Výzva 2023
- 23/2/2023
(foto: AI)
Podanie žiadosti o projekt
- Jasné definovanie cieľov, aktivít a očakávaných výsledkov.
- Detailný pracovný plán a časový harmonogram.
- Rozpočet projektu v súlade s pravidlami programu.
- Plán šírenia výsledkov a udržateľnosti projektu.
- 1/3/2023
(foto: AI)
Oznam_o_schvaleni_2023-1-SK01-KA122-SCH-000142096.pdf
Schválenie projektu
SAAIC – Národná agentúra programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu potvrdila prijatie žiadosti číslo podania 1415467. Žiadosti podanej v rámci Výzvy na predkladanie návrhov 2023 - Kľúčová akcia 1– Vzdelávacia mobilita jednotlivcov bolo pridelené číslo 2023-1-SK01-KA122-SCH-000142096.
- 1/12/2023
Project-2023-1-SK01-KA122-SCH-000142096.pdf
Začiatok projektu
- 28/6/2024 - 5/7/2024
Vzdelávacie kurzy s Edutime s.r.o. (Česká republika)
Týždňové kurzy boli zamerané na metódy vo vyučovaní informatiky v základnej škole. Spoločnosť sídli v Českej republike (Trutnov) a zameriava sa na kurzy a semináre pre učiteľov s cieľom naučiť ich, ako využívať moderné technológie vo výučbe. Ponúkajú akreditované kurzy (aj pre Erasmus+ projekty) na témy ako ICT, robotika a bezpečnosť na internete.
- 26/10/2024 - 2/11/2024
Vzdelávacie kurzy s Edutime s.r.o. (Portugalsko)
Týždňové kurzy boli zamerané na metódy vo vyučovaní informatiky v základnej škole. Získané vedomosti umožnia inovovať tieto metódy v kooperácii s ďalšími predmetmi s dôrazom na inklúziu. Praktické aktivity pomohli prehĺbiť znalosti a zručnosti. Interaktívna výučba a diskusie s odborníkmi boli veľmi prínosné. Tiež možnosť spolupracovať s učiteľmi z rôznych krajín rozšírila účastníkom medzikultúrny pohľad. Erasmus+ im umožnil zlepšiť si jazykové znalosti a získať neoceniteľné skúsenosti.
- 11/2024
(foto: AI)
Inovacia_metod_vo_vyucovani_INF_suhrn.pdf
Elektronický dotazník _úvod
Žiaci starostlivo zadávali svoje odpovede do elektronického dotazníka, pričom sa zamýšľali nad každou otázkou týkajúcou sa ich zážitkov z hodín informatiky. Vyjadrovali sa k tomu, ako informatika presahuje hranice predmetu, napr. pri prezentáciách do dejepisu alebo modelovaní v geometrii. Osobitnú pozornosť venovali otázkam o inklúzii, kde zhodnotili, či sa všetci spolužiaci, bez ohľadu na ich schopnosti alebo zázemie, cítia rovnocenne zapojení a podporovaní. Ich úprimné odpovede poskytli cenný pohľad na efektivitu vyučovacích metód a na to, ako sa cítia v prostredí, kde sa stretávajú s novými technológiami. Poskytli tak dôležitú spätnú väzbu, ktorá môže pomôcť učiteľom vytvárať ešte lepšie a inkluzívnejšie vyučovanie.
- 11/2024 - 3/2025
(foto: AI)
Tvorba metodík
Po návrate z mobilít v Česku a Portugalsku štyri učiteľky s nadšením implementujú nové metodiky na svojich predmetoch, ktoré si osvojili počas vzdelávacích kurzov. Vďaka zahraničným skúsenostiam teraz efektívne overujú inovatívne prístupy k výučbe, ako je programovanie cez hravé aktivity alebo projektové učenie s využitím moderných technológií. Tieto čerstvé poznatky a inšpirácie im umožňujú vytvárať dynamickejšie a pútavejšie hodiny informatiky, ktoré žiakov viac motivujú a rozvíjajú ich digitálne zručnosti. Ich spolupráca a zdieľanie osvedčených postupov získaných na mobilitách prispieva k celkovému zlepšeniu výučby informatiky na škole. Vďaka týmto medzinárodným vzdelávacím pobytom sa škola posúva vpred v oblasti digitálneho vzdelávania a ponúka žiakom relevantné vedomosti pre 21. storočie.
- 9/2024 - 5/2025
Propagácia
Škola aktívne propagovala projekt Erasmus+ na svojej webovej stránke, kde uverejňovala články a fotografie z prebiehajúcich mobilít učiteľov, čím oslovovala širokú verejnosť. Okrem toho, škola zabezpečila v priestoroch školy nástenku, kde informuje o svojich aktivitách v programe Erasmus+. Napokon spolupracovala s lokálnymi médiami, čím sa zvyšovalo povedomie v rámci komunity.
- 5/2025
(foto: AI)
II._Inovacia_metod_vo_vyuc._INF_suhrn.pdf
Elektronický dotazník _ záver
Po úspešnom dokončení všetkých projektových aktivít, žiaci opäť vyplnili elektronický dotazník. Ich odpovede odzrkadľujú priebeh a dopad realizovaného projektu. Pri každej otázke týkajúcej sa ich zážitkov z hodín informatiky sa zamýšľali nad tým, ako informatika skutočne presiahla hranice predmetu. S popisovali jej využitie v iných predmetoch. Osobitnú pozornosť venovali inklúzii, pričom potvrdili, že sa všetci spolužiaci, bez ohľadu na ich schopnosti alebo zázemie, cítili rovnocenne zapojení a podporovaní. Ich úprimné a povzbudivé odpovede poskytli cenný pohľad na efektivitu vyučovacích metód, ktoré podporovali spoluprácu a vzájomnú pomoc. Je zrejmé, že radi pracujú prostredí nových technológií, čo je dôkazom úspešného zapojenia každého jednotlivca. Táto pozitívna spätná väzba je pre učiteľov dôležitým signálom, že sa im darí vytvárať ešte lepšie a inkluzívnejšie vyučovanie, ktoré motivuje a rozvíja potenciál každého žiaka.
- 5/2025
- do konca 7/2025
(foto: AI)
Záverečná správa
Vypracovanie a podanie záverečnej správy o projekte, ktorá detailne popisuje realizované aktivity, dosiahnuté výsledky a finančné vyúčtovanie.