Proti gustu žiadny dišputát
- 14.03.2022
Proti gustu žiadny dišputát
Projekt je realizovaný v rámci 2.ročníka grantovej výzvy ENTER pre školy 2021 – Digitálna generácia v spolupráci s Telekomom, SPy a Aj Ty v IT. Projekt je financovaný Nadačným fondom Telekom pri Nadácii Pontis.Cieľ projektu
Rozvíjať algoritmické myslenie u detí prostredníctvom informačno-komunikačných technológií.· Zvyšovať záujem žiakov o samostatné myslenie, rozvíjať ich kritické myslenie, zvyšovať ich kreativitu aj v nasledujúcich školských rokoch a vo viacerých ročníkoch.· Rozvíjať osobné a sociálne kompetencie žiakov, rozvíjať ich zvedavosť, súťaživosť, vytrvalosť, spoluprácu, sebaúctu, zodpovednosť a ohľaduplnosť.· Zlepšiť jazykové znalosti žiakov v anglickom jazyku- návody na používanie hardvéru sú v anglickom jazyku -vytvorením medzipredmetových vzťahov.· Rozvíjať komunikačné zručnosti žiakov pri prezentácii svojej práce.Algoritmizácia je jedným z preberaných tematických celkov na hodine informatiky. Pri práci využívame detské programovacie jazyky: Imagine, Scratch a prácu s code.org. V minulom školskom roku sme sa preto uchádzali o grant ENTER avšak neúspešne. V závere kalendárneho roka 2020 naša škola zakúpila sadu 10 micro:bitov. Kúpiť väčšiu sadu finančné možnosti školy neumožnili. A tak sa malá časť žiakov mohla zoznámiť s micro:bitmi. Bolo to pre nich niečo nové, dovtedy nepoznané. Na hodiny sa veľmi tešili. Za krátky čas zvládli prvé jednoduché programy s micro:bitom, ako napr. kocka; kameň, papier, nožnice, ale naučili ho zahrať aj ľudovú pieseň. Preto je naším cieľom sprístupniť prácu s micro:bitmi a rozširujúcimi sadami žiakom aj iných ročníkov. Prostredníctvom projektu máme možnosť získať vlastnú sadu ďalších 10 micorbitov, rozširujúcu sadu a iné prídavné zariadenia, ktoré by sme mohli využívať neobmedzene. Na čo je dobrý popis algoritmu? Vďaka popisu dokážeme vykonávaním algoritmu poveriť iného človeka alebo počítač –vďaka vyjadreniu myšlienok sa nám postup stáva zrozumiteľnejším, sme schopní lepšie mu porozumieť.
- 14. 3. 2022
- Materiálne zabezpečenie: základná sada 10 ks micro:bit verzia 2, BBC micro:bit Ring:bit V2, Cutebot – pretekárske auto, NEZHA stavebnica, Ring:bit Bricks Pack stavebnica, KLEF Piano, Joystick, Mecanum buginaCieľová skupina: žiaci 7. a 8. ročníka a ostatní nadšenci programovaniaTermín realizácie projektu: marec – jún 202214.marec 2022 bola doručená zásielka komponentov do školy.Môžeme začať programovať.
Foto
- 14. 4. 2022
Prvé konštrukcie
Poznáte dieťa, ktoré nebaví LEGO? Tak my sme také ešte nestretli. Aby sme mohli začať s programovaním, potrebovali sme najprv skonštruovať pár modelov. O konštruktérov núdza nebola, dokonca ani medzi dievčatami. A tak už máme postavené ring: bity, prvú stolovú lampu a buginu. A s programovaním môžeme začať...
- 22.4. 2022
Prvé programy
S programovaním v makecode sa väčšina žiakov našej školy ešte nestretla, preto sme začali pekne postupne s programovaním micro:bitu. Naučili sme sa naprogramovať micro:bit s príkazom: „počas spustenia“, „vždy“, „keď sa stlačí tlačidlo A, B alebo A+B“. Micro:bit nám vypisoval pozdravy, mená, vykresľoval srdiečka alebo smajlíkov- veselých, ale aj smutných.
- 26.4.2022
Pokračujeme v programovaní
MIcro:bit okrem led svetielok ukrýva aj napriek svojej veľkosti, aj iné dôležité súčasti, napr. senzor pohybu. Micro:bit reaguje na naklonenie, či potrasenie. Zahrali sme sa „Kameň, papier, nožnice“. Micro:bit nám určil aj víťaza.
- 25.5.2022
Malí programátori
- 8.6.2022
- jún 2022
Aj našich najmenších programovanie zaujalo
V jedno popoludnie neodolali a zavítali medzi nás aj naši najmenší žiaci – prváci. Dievčatá z VIII.A Terezka, Ľudka, Peťka, Natálka a Karinka ich zasvätili do programovania v makecode a naučili ich tvoriť reťazce, LED obrázky a tým šikovnejším stihol micro:bit zahrať aj pár tónov. Veríme, že sa im u nás páčilo a ďakujeme za spoluprácu aj ich pani vychovávateľke Ivetke Ďuricovej.