• Výchovné a kariérne poradenstvo

• Kde: zborovňa (prízemie, budova II. stupňa) alebo kancelária č.40 (prízemie, budova I.stupňa)

Konzultácie: streda 8.00 - 10.00 hod.

v popoludňajších hodinách po dohovore

Kontakt: zmelichercikova@zskrivan.edu.sk

Úloha výchovného a kariérneho poradcu:

1. Oblasť výchovy: sústreďuje pozornosť na deti s poruchami správania, s trpiacimi vnútornými konfliktami a v spolupráci s triednymi učiteľmi, rodičmi koordinuje preventívne a výchovné postupy v práci s týmito žiakmi. Sprostredkováva prepojenie školy s odbornými zariadeniami, ktoré sa zaoberajú starostlivosťou o deti.
          2. Oblasť vzdelávania: zameriava sa na prácu s deťmi so vzdelávacími ťažkosťami a na prácu s talentovanými deťmi.
          3. Oblasť profesijnej orientácie: poskytuje metodickú pomoc pri zisťovaní, sledovaní a rozvíjaní individuálnych dispozícií detí a pri výbere vhodnej študijnej voľby na strednej škole. Zhromažďuje informácie o možnostiach ďalšieho štúdia.

Základné informácie:

• činnosť VP a KP je zameraná na riešenie výchovno-vzdelávacích problémov žiakov
          • výchovno-vzdelávacie problémy žiakov rieši v spolupráci s triednymi učiteľmi, vedením školy, psychológmi, pedagogicko-psychologickou poradňou.
          • v oblasti profesijnej orientácie poskytuje poradenský servis pre rodičov a žiakov:
            • informuje o možnostiach štúdia na jednotlivých SŠ
            • usmerní pri voľbe povolania, pomôže vybrať SŠ podľa záujmov a prospechu
            • poinformuje o povolaniach, ktoré poznáte a ktoré nepoznáte
            • umožňuje žiakom stretnutia s náborovými pracovníkmi SŠ, organizuje žiakom besedy, zabezpečuje účasť na prezentáciách stredných škôl (tzv. Deň otvorených dverí)
          • podieľa sa na realizácii prevencie sociálno-patologických javov mládeže

(pozri stránky: www.prevenciasikanovania.skwww.bezpecnenainternete.sk, www.hoax.cz)

Informácie súvisiace s profesijnou orientáciou môžete získať na internetových stránkach:

• www.svs.edu.sk: SŠ v Banskobystriskom kraji (plán, naplnenosť, dĺžka štúdia, profilové predmety)
          • www.stredneskoly.sk:  SŠ na Slovensku (študijné, učebné odbory, adresy, kontakt)
          • www.povolania.eu: dotazník záujmov, dotazník zručnosti
          • www.istp.sk