• Beseda s policajtom

• Dňa 1.októbra 2020 sme zorganizovali ďalšiu z plánovaných aktivít projektu „Bezpečne domov“ – besedu s policajtom pre žiakov 7. – 9.ročníka. Nakoľko nám našu žiadosť o uskutočnenie aktivity zamietlo OR PZ Zvolen pre COVID – 19, oslovili sme mestskú políciu v Detve. Policajný útvar v DT nám poskytol ústretovú spoluprácu. Z kruhu policajného zboru k nám zavítal náčelník MsP p. Ing. Jaroslav Dominik.

Hlavným cieľom aktivity bolo poučiť žiakov našej školy, z ktorých mnohí dochádzajú autobusom alebo vlakom, o bezpečnom cestovaní, správaní sa na zastávke, vandalizme, trestnoprávnej zodpovednosti. P. Dominik upozornil na pozorné prechádzanie cez priechod pre chodcov. Zdôraznil, že brzdná dráha vodiča, pri rýchlosti 50km/hod., môže byť až 50 metrov, čo je pre nepozorných chodcov, prechádzajúcich cez cestu, životu nebezpečné. V prípade používania skejtbordu alebo kolobežky, platia rovnaké pravidlá, ako na bicykli. Zároveň vyzdvihol i fakt, že žiaci majú dbať na svoju viditeľnosť a to najmä v tme a nepriaznivom počasí. Významným prvkom pri dodržaní viditeľnosti chodcov na cestách sú reflexné prvky.

Okrem dodržiavania pravidiel cestnej premávky pre chodcov, sa p. Dominik venoval aj vandalizmu a priestupkom na zastávkach. Zdôraznil trestnú zodpovednosť žiakov za svoje protiprávne konanie, pri dovŕšení 14. roku života.

Počas besedy mali možnosť žiaci klásť otázky a pýtať sa na veci, ktoré ich v rámci témy zaujímali. Beseda bola informačne veľmi poučná a prínosná. Veríme, že aj táto aktivita prispeje k bezpečnému cestovaniu našich žiakov.