• História

• Naša škola je zaujímavá tým , že má viac ako 100-ročnú tradíciu.

Prvá kronika sa začala písať v školskom roku 1919-20. Obdobie rokov 1895-1919 bolo do kroniky dopísané z obecnej kroniky.

19. storočie

Úplne prvá zmienka o krivánskej škole pochádza z roku 1895. Svedčia o tom nasledujúce riadky zo školskej kroniky:

"Dľa výnosu býv. uhor. ministra v roku 1895 číslo 56227 ai 1895 bola sriadená štátna škola jednotriedna. Pozemok bol zakúpený od Martina Jábovíka za 2000 korún. Katasterné číslo škols. pozemku 8628/b - jakosť a výnosnosť pôdy 4.tr.-1 jutro 211* lachtrov".

Na tomto pozemku bola postavená prvá drevená škola. Potrebný materiál na výstavbu darovalo vígľašské panstvo". Učiteľmi boli nekvalifikovaní remeselníci alebo roľníci, ktorí boli vyplácaní na základe dohovoru alebo v naturáliách. Vyučovanie prebiehalo hlavne v zimných mesiacoch a vyučovali sa len predmety ako písanie, čítanie, rátanie, ale hlavne náboženstvo.

Medzivojnové obdobie

Po oprave budovy, ktorá bola vo vojne poškodená, prebieha vyučovanie v jednej učebni, vyučuje sa v dvoch "oddeleniach" v jednoduchej frekvencii, t.j. v dopoludňajších i popoludňajších hodinách.

Prvá trieda zahŕňa ročníky 1-3., druhá trieda 4-8. V období mobilizácie v roku 1921 bola škola obsadená vojskom a vyučovanie bolo často prerušované. Od 1. decembra 1922 bola v stredu a piatok zavedená aj "opakovacia škola", pre deti vo veku od 12 do 15 rokov. Pre  neustále narastajúci počet žiakov, bola na žiadosť školy a výboru rodičov dňa 27.12.1932 zriadená aj III. dočasná trieda, ktorá pokrývala ročníky 5-8.

Od roku 1933 sa vyučuje aj v druhej učebni, ktorá je umiestnená v budove štátnych lesov a statkov. Naďalej sa však vyučuje formou jednoduchej frekvencie. V období chudoby a Veľkej hospodárskej krízy sú neustále organizované zbierky šatstva a finančných prostriedkov, ktoré sú venované chudobným deťom, aby sa taktiež mohli zúčastňovať vyučovacieho procesu. Aj v týchto ťažkých  časoch sa v deťoch pestuje vzťah ku kultúre. Dôkazom toho je  veľké množstvo nacvičených divadelných predstavení a krátkych programov.

Obdobie 2.sv. vojny

Naďalej sa vyučuje v dvoch budovách a žiaci sú rozdelení do troch tried. V roku 1939 prebehli aj na našej škole 14. marca búrlivé oslavy pri príležitosti vyhlásenia Slovenského štátu. Od 11. novembra 1940 vyučovanie konečne prebieha v troch triedach. Posledná trieda bola zriadená z jednej izby správcovského bytu. Vo všetkých troch triedach sa vyučuje celodenne. V roku 1940 bolo do budovy štátnej ľudovej školy zavedené elektrické osvetlenie.

V školskom roku 1944/45 sa na škole nevyučovalo kvôli vojnovým časom. Budova školy slúžila ako útočište partizánov, ku sklonku vojny ako nemocnica pre maďarských zajatcov.

Počas 2. svetovej vojny bola budova školy poškodená, a preto bol začiatok školského roka posunutý na 13.9.1945 a učilo sa v jednej izbe riaditeľovho bytu. Žiaci boli opäť rozdelení do troch tried. Povojnové obdobie sa vyznačuje hlavne nepretržitými opravnými prácami na budove školy a v roku 1947 bola podaná žiadosť o prístavbu alebo nadstavbu ďalších troch tried. Od roku 1948 bol aj v školstve zavedený známy systém päťročníc, ktorý mal podporiť zvýšenie produktivity práce a súťaživosti u žiakov ale aj učiteľov. Dňa 15. apríla 1949 bola zriadená Stredná škola v Detve - Kriváni. Nariadením SNR boli všetky školy poštátnené. Škola mala názov Štátna ľudová škola.

Roky 1950 až 1970

50-te roky: Vyučovanie opäť prebieha v dvoch triedach v jednej budove. Od januára 1951 bolo na škole zavedené znovu striedavé vyučovanie, čo znamená, že jedna trieda sa vyučuje dopoludnia a druhá odpoludnia. V tomto roku boli prvýkrát na strednej škole zavedené záverečné skúšky pre absolventov školy. V školskom roku 1951/52 bolo prvých 23 žiakov vymenovaných  za pionierov. Od tohto roku sa vyučuje znovu v troch triedach.

V zmysle zákona z 24.6.1953 o "Novej školskej reforme" bola zo strednej a národnej školy utvorená "Osemročná stredná škola". Vyučovanie v 1. až 5. ročníku bolo ako na trojtriednej národnej škole a v 6. až 8. ročníku ako na strednej škole. Počet žiakov stúpol na 204. Vyučovanie je umiestnené až v štyroch budovách. 1. septembra 1954 sa Osemročná stredná škola v Kriváni zrušila. Vyučovať sa napriek tomu začalo v 8. ročníkoch. V tomto roku bol do školy zavedený vodovod. V školskom roku 1955/56 je otvorená Národná škola štvortriedna, ktorá je presťahovaná do budovy Jednoty, kde má 3 učebne a zborovňu. Vyučovanie je jednozmenné. Od školského roku 1956/57 sa vyučuje v dvoch budovách. Žiaci sa každoročne zúčastňovali povinných brigád.

60-te roky: Na začiatku 60-tych rokov sa naďalej vyučuje v piatich triedach, dvoch budovách a v dvoch zmenách. Všetko už však smeruje k začatiu výstavby novej budovy školy. V roku 1961 sa začali prípravné práce, formou ktorých bola za pomoci rodičov, učiteľov a žiakov dokončená cesta vedúca k novostavbe. Terajšia budova ZŠ v Kriváni sa začala stavať 1. augusta 1962 a jej kolaudácia sa uskutočnila dňa 31. augusta 1963. Výstavba budovy telocvične a budovy školskej jedálne bola ukončená počas školského roku 1963/64. (Vyučovať sa v nich začalo od 1. septembra 1964). Dňa 1. septembra 1963 bola zriadená plno organizovaná ZDŠ v Kriváni. V novej budove sa začali vyučovať 277 žiaci 1. až 9. ročníka v 9 triedach. Dvojzmenné vyučovanie sa odstránilo. Do konca 60-tych rokov bol postupne dobudovaný športový areál školy, a taktiež bola ukončená celková úprava okolia školy.